הסלמת מלחמת הסחר

אני יודע שזו לא השאלה הראשונה ששאלתם את עצמכם הבוקר, מה קורה עם מלחמת הסחר בין ארה”ב וסין. אבל סתם שתדעו, אם עבר לכם במקרה בראש, היא מסלימה.

איפה הדברים עומדים. תסכלו בתמונה: היקף הייצוא הסיני לארה”ב הוא של כ – 540 מיליארד דולר. במהלך השנה האחרונה טרמפ הגדיל את המיסוי על הסחורות האלו ב- 250 מיליארד, כלומר העלה את מחיר הסחורות הסיניות בארה”ב בכ-50 אחוז. מנגד, הייצוא האמריקאי לסין צנוע בהרבה, בהיקף של 120
מיליארד, והמיסוי העודף עליו כמעט מכפיל את מחיר המוצרים האמריקאיים בסיןNo photo description available.

אז אפשר לראות כאן מדוע טרמפ בטוח שסין תשבר קודם. התלות של סין בייצוא לארה”ב גדולה מהתלות של ארה”ב בייצוא שלה לסין, ולטרמפ יש עדיין כדורים במכסנית המיסוי. הסינים מיצו את עצמם בתחום הזה.

אבל יש לזה גם צד שני. אמריקה היא חברה דמוקרטית. יותר קשה לה לשאת את העלות של המלחמה הזו. הסקטור בחברה האמריקאי שנפגע הכי קשה עד כה הוא החקלאות, והם כבר מרימים ראש ודורשים שינוי. בתגובה, טרמפ ארגן לחקלאים תוכנית חילוץ בהיקף של 12 מיליארד דולר. כמובן שהעלות הזו תיפול על משלמי המיסים.

בנוסף, עוד נקודה כואבת לאמריקאים, היא כמובן עליית המחירים. דווקא בגלל ההיקף המשמעותי של סחורות סיניות שנכנסות לארה”ב, מלחמת הסחר תוביל לעליית מחירים בארה”ב. לפי אחד המחקרים מדובר על גידול של 2300 דולר לשנה למשפחה. גם אם לוקחים את המספר הזה עם קמצוץ של מלח, ניתן להעריך, שעליית מחירים מסויימת תתרחש.

אבל הקטע המעניין הוא, שמלחמת הסחר עלתה דרגה השבוע. עד עכשיו עוד יכולנו להגיד, טוב, זה לא ממש מלחמת סחר. זה בעצם פרוטקציוניזם, מדיניות פיתוח או החזרת מקומות עבודה לארה”ב. לא עוד. טרמפ הכריז השבוע על הכנסת החברה הסינית הווואווי (או איך שלא כותבים את זה בעברית, Huawei ) ל”רשימה שחורה” מסיבות של ביטחון לאומי. מה שאומר שחלים עליה מגבלות קשות של עשיית עסקים בארה”ב ועם חברות אמריקאיות. גוגל, שמספקת לסמרטפונים של הווואווי את מערכת ההפעלה, הכריזה על הפסקת ההתקשרות איתה בקרוב. חברות אמריקאיות שפועלות בסין מחכות בחיל ורעדה לתגובה הסינית.

אז זה מה שקרה בזמן שישנתם

וכאן בגרסת הפייסבוק.

אז זה מה שקרה בזמן שישנתם.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *